• INFORMACE:
  • od 1.2.2021 jsme převzali ordinaci MUDr. Vaňka _____ AKTUÁLNĚ: očkování proti Covid-19 bylo ukončeno, využijte prosím očkovací centrum

INFORMACEONEMOCNĚNÍ COVID-19

Jak na domácí léčbu u dospělých?

V současné době je velké množství infekcí způsobeno covid-19. Většina případů nákazy je lehkých, probíhají jako běžná infekce dýchacích cest a není na místě okamžitá návštěva lékaře. Případnou návštěvou lékaře můžete ohrozit pacienty v čekárně, kteří jsou chronicky nemocní a tato infekce by pro ně mohla představovat větší komplikace. Pokud se nedovoláte lékaři, nepanikařte. V těchto dnech vyřizují praktičtí lékaři mnoho hovorů a není možné vždy zajistit vyřízení ihned. Praktické lékaře o svém stavu ale určitě informujte. Kromě telefonické konzultace, využijte ev. i e-mailovou komunikaci. Tak jako u jiných onemocnění, dodržujte základní pravidla.
1. Odpočívejte, pijte dostatek tekutin, konzumujte potraviny bohaté na vitaminy či stopové prvky (vhodné zejména vitamin D, C a zinek).
2. Pokud máte horečku a/nebo bolesti doporučujeme užít 1 tabletu paracetamolu 500mg 4x denně (např. Paralen 500). Pokud tato léčba dostatečně nezabere, je možné ji s odstupem 4 hodin kombinovat s jednou tabletou ibuprofenu 400mg (např. Ibalgin 400). Při vysoké a neklesající teplotě nad 38 st.C je možné užít 2 tablety paracetamolu 500mg najednou (nepřesahujte však dávku 6 tbl. paracetamolu 500 mg za den a dejte si pozor na kombinované přípravky, které již obsahují paracetamol (např. Coldrex). V případě nejistoty konzultujte praktického lékaře. Možné je i tzv. fyzikální chlazení – obklady, zábal, nebo studená sprcha (v sedě, dolní končetiny namočit do studené vody od kolen dolů po dobu několika sekund).
3. Na kašel můžete užít volně prodejné léky - na suchý kašel antitusika (Tussin, Ditustat, Stoptussin, Levopront, Codein) na vlhký kašel expektorancia, léky ulehčující odkašlávání (Erdomed, ACC long, Mucosolvan, Ambrobene, Bromhexin). Doporučujeme léky usnadňující odkašlání naposledy užít kolem 17.00 hodiny, aby nenastalo přílišné zahlenění na noc. Případně je možné léky i kombinovat - přes den léky na odkašlání a na noc lék proti suchému dráždivému kašli (tedy např. ráno a ve 14.00 Erdomed, na noc Tussin či Stoptussin). Je také možné užívat přírodní přípravky (např. sirup z cibule a cukru, Kaloba, průduškový čaj, jitrocelový sirup).
4. Je vhodné osvojit si techniku dechového cvičení při respiračních infektech: několikrát denně v sedě 5x za sebou hluboký nádech, po nádechu vždy zadržet dech a počítáme do 5ti, poté výdech. Po této sérii se pokusíme s pusou zakrytou kapesníkem hluboce odkašlat. Celý cyklus zopakujeme ještě jednou. Při tomto cvičení prosím dbejte na bezpečné prostředí, nelze vyloučit mírné motání hlavy, mžitky před očima. Dechové cvičení můžete doplnit 10 minutami klidného hlubšího dýchání v leže na břiše (možno pro lepší pohodlí podložit prsa, pánev a nohy od kolen dolů menším nízkým polštářem). Tyto techniky slouží k provzdušnění plic a lepšímu odkašlání. V případě nejistoty, zhoršování zdravotního stavu kontaktujte svého praktického lékaře. Je možné, že bude nutná Vaše osobní návštěva v ordinaci, předem se však vždy objednávejte na stanovený čas. Může se samozřejmě jednat o jinou infekci, nebo onemocnění, které je třeba diagnostikovat a léčit.

Převzato od: Společnost všeobecného lékařství ČLS JEP

Autoři: MUDr. David Halata, MUDr. Ludmila Bezdíčková, MUDr. Michaela Kantorová, MUDr. Zuzana Švadlenková, MUDr. Michaela Petrová, MUDr. Marika Svatošová, MUDr. Norbert Král, MUDr. Ondřej Sobotka, MUDr. Jáchym Bednář
Oponenti: Doc. MUDr. Bohumil Seifert, MUDr. Cyril Mucha

 

Společnost

Patříme do skupiny lékařských praxí společnosti Avimedic s.r.o.

Kontakty

tel.: 736 413 939

sestra.uhrineves@avimedic.cz
lekar.uhrineves@avimedic.cz

Adresa ordinace

Lékařský dům Uhříněves
2. patro
Nové náměstí 1431/20
104 00 Uhříněves

Sídlo společnosti

Praktický lékař Uhříněves s.r.o.
Mozartova 3337/14
150 00 Praha 5

IČO: 09528041
IČZ: 10570000